![](/media/szejuqli/colourbox34513771.jpg?width=3840&height=1280&rnd=133833120725600000&rmode=crop&autoorient=true&format=jpeg&quality=80)
Ny prognose: Erhvervslivet satser på opkvalificering og fleksible job i 2025
Flere virksomheder i Randers Kommune investerer i opkvalificering og fleksible ansættelser for at sikre fremtidens arbejdskraft. Det viser jobcentrets nye arbejdskraftprognose, som bygger på input fra 583 lokale virksomheder.
Prognosen peger på, at flere virksomheder fokuserer på sociale ansvarlighedsinitiativer for at få dækket deres behov for nye medarbejdere. Det gælder både via fleksible ansættelser, deltidsstillinger og andre job på færre ugentlige timer - de såkaldte CSR-job. 54 % af virksomhederne vurderer, at de har opgaver, der kan løses af medarbejdere i CSR-job, hvilket er en stigning i forhold til sidste år.
Beskæftigelsesudvalgsformand Bo Vestergaard glæder sig over virksomhedernes indsats:
"Det er meget positivt, at de lokale virksomheder investerer i fremtidens medarbejdere og skaber plads til flere. Det betyder, at flere jobsøgende får foden indenfor på arbejdsmarkedet, og det styrker i sidste ende hele kommunen," siger Bo Vestergaard.
Større fokus på uddannelse og opkvalificering
Prognosen viser også, at flere lokale virksomheder investerer i uddannelse og opkvalificering. I 2025 forventer 52 % af virksomhederne at have lærlinge eller elever ansat - en stigning i forhold til de seneste år.
"Vi kan se, at virksomhederne tager flere lærlinge ind og satser på opkvalificering. Derfor har vi fortsat fokus på at arbejde tæt sammen med virksomhederne om at få fat i lærlinge og samtidigt sikre, at unge får de rette kompetencer," siger Bo Vestergaard.
Efterspørgslen på faglærte stiger
Ifølge prognosen er der tegn på, at efterspørgslen på faglærte stiger i 2025. Andelen af jobåbninger for faglærte forventes at stige fra 35 % i 2024 til 41 % i 2025. Behovet er særligt stort inden for industri, byggeri og sundhedssektoren.
"Vi ser stadigvæk, at der er rift om den faglærte arbejdskraft, og det er vigtigt, at vi fortsætter indsatsen for at sikre, at der er nok kvalificeret arbejdskraft. Det er afgørende, at vi understøtter virksomhederne i deres behov og samtidig skaber de rette uddannelsesmuligheder for unge," siger Bo Vestergaard.
Randers Kommune arbejder videre med de nye tal og står klar til at rådgive virksomheder, der ønsker sparring om rekruttering og opkvalificering.